۲۱۲۹ خانواده دارای دو معلول در چهارمحال و بختیاری صاحب خانه شدند

سرپرست بهزیستی چهارمحال وبختیاری گفت: در راستای اجرای طرح مسکن خانواده های دارای دو معلول از ۳ سال گذشته تا کنون ۲ هزار و ۱۲۹ خانواده دو معلولی صاحب خانه شدند.
معصومه محمدی روز دوشنبه در آستانه روز جهانی معلول در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در استان ۴۰۰ خانواده دارای تک معلول و دو معلول مشکل مسکن دارند، افزود: تامین زمین برای ساخت مسکن مهمترین مشکل ساخت مسکن مددجویان زیرپوشش بهزیستی استان است.وی گفت: در بهزیستی استان برای پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و کمک‌های بلاعوض برای ساخت مسکن مددجوی و همچنین معرفی برای دریافت تسهیلات هیچ مشکلی وجود ندارد.
به گفته وی، برای رفع مشکل زمین برای خانواده های دارای دو معلول و بیشتر که نیازمند باشند، نیز مسکن و شهرسازی زمین در اختیار انجمن خیران ساز قرار می دهد، تا خیران بتواند از این زمین ها برای ساخت مسکن استفاده کنند.محمدی اظهارداشت: به منظور ساخت تعمیر و ساخت منزل معلولانی که در سیل فروردین ماه سالجاری دچار خسارت شدند، با همکاری بسیج سازندگی ۵۰ واحد مسکونی احداث می شود.
وی با اشاره به اهمیت بحث توانمندسازی جامعه هدف بهزیستی افزود: سالانه ۱۰ درصد از جمعیت هدف سازمان توانمند و از چرخه حمایت خارج می شود.
سرپرست بهزیستی استان چهارمحال وبختیاری گفت: امسال به منظور ایجاد اشتغال معلولان ۹۲۰ معلول بری دریافت تسهیلات اشتغال ارزان قیمت به بانک های عامل معرفی و ۸۰۰ نفر موفق به دریافت تسهیلات ارزان قیمت بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون ریال شدند.
وی اظهار داشت : به منظور حمایت از کارفرمایانی که از جامعه هدف بهزیستی برای اشتغال استفاده کنند ،نیز علاوه بر پرداخت حق بیمه فرد معلول به کارفرما نیز تا سقف ۵۰۰میلیون ریال تسهیلات ارزان قیمت پرداخت می شود.محمدی افزود: در استان بیش از ۳۲ هزار معلول شناسایی شده که از این تعداد ۱۶ هزار و ۶۶۹ نفر مستمری بگیر دائم سازمان بهزیستی هستند.سرپرست بهزیستی استان تعداد زنان سرپرست خانوار زیر پوشش این نهاد را ۳هزار و ۳۰۰ نفر برشمرد وگفت: ۵۰۷ نفر معلول ضایع نخاعی ، ۸۰۴ معلول دانشجو، ۲هزار و ۶۰۰ دانش آموز زیرپوشش بهزیستی قرار دارند.
به گفته وی ، در استان ۷۰۰ مووسسه، تشکل ، مرکز و مهدکودک زیرپوشش بهزیستی فعال است.محمدی به اجرای طرح غربالگریی ژنتیک به منظور کاهش معلولیت در استان اشاره کرد و گفت: از ۲ سال گذشته با اجرای این طرح و همچنین ارائه مشاوره به زوجینی که ریسک بالا برای تولد نوزاد معلول دارند، از جمله خود معلولان و یا افرادی که در خانواده دارای معلول هستند میزان تولد نوزاد معلول کاهش پیدا کرده است.
وی گفت: هزینه مشاوره و همچنین آزمایش های ژنیتک این خانواده ها رایگان است.۱۲ آذرماه همزمان با سوم دسامبر به عنوان روز جهانی معلول نامگذاری شده است که شعار امسال با عنوان “ارتقاء مشارکت افراد دارای معلولیت برای دستیابی به توسعه فراگیر عادلانه و پایدار” است.

Print Friendly, PDF & Email
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 1 =