تبیین دستاوردهای چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران در حوزه خدمات رسانی به معلولین چهارمحال و بختیاری

در نشست خبری مدیرکل بهزیستی استان با اصحاب رسانه دستاوردهای چهل سالگی انقلاب اسلامی در ارائه خدمت به معلولین و جامعه هدف بهزیستی تبیین شد.

محمد میرزایی، مدیر کل بهزیستی استان در این نشست گفت: آنچه هر سازمانی را از سایر سیستم ها متمایز می سازد، فلسفه وجودی و ماموریت آن است که موجب می شود برنامه ها و مداخلات در حوزه راهبردی معنی یافته و منجر به ارائه خدمات به گروههای هدف و ذینفعان گردد.

قانون گذار مسئولیت تولی گری سلامت اجتماعی در قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور را به سازمان بهزیستی کشور واگذار نمود که مسئولیت این سازمان را به عنوان یک سازمان سیاست گذار و عملگرا در حوزه اجتماعی بیش از پیش نموده است.

میرزایی با اشاره به در پیش بودن هفته معلولین، افزود: از جمعیت ۹۵۰ هزار نفری استان ۳۲۰۰۰ معلول(۹/۲ درصد) در سه طیف خفیف، متوسط و شدید خدمات دریافت می کنند که ۷۶ مرکز توانبخشی ایجاد شده که ۵۹۰۰ نفر از این مراکز در قالب مراکز روزانه، شبانه روزی، خدمت در منزل و توانبخشی مبتنی بر جامعه خدمات دریافت می کنند که این تعداد در سال ۹۵ ۵۴۰۰ نفر مستمری بگیر بودند ولی در سال۹۷ تمامی افراد پشت نوبت مستمری که ۲۵۰۰ نفر می شدند وارد چرخه حمایت شدند و در حال حاضر هیچ فرد پشت نوبت مستمری نداریم.

مدیرکل بهزیستی استراتژی نخست بهزیستی را پیشگیری از بروز و شیوع معلولیتها عنوان کرد و گفت: هرچند که بخشی از معلولیت‌ها به دلیل بیماری‌ها و حوادث ترافیکی و سوانح رخ می‌دهد، اما ۵۰ درصد معلولیت‌ها ناشی از اختلالات ژنتیکی است و چون این نوع معلولیت‌ از بدو تولد، فرد را درگیر می‌کند، علاوه بر بار اقتصادی و تحمل هزینه‌های آن برای فرد و خانواده، به لحاظ روحی نیز مشکلاتی را به دنبال دارد.که در این زمینه هم بهزیستی طرح های غربالگری شنوایی،بینایی و مشاوره ژنتیک در سطح استان در حال اجرا می باشند.

میرزایی از سنجش بینایی ۵۰ هزار کودک سه تا شش ساله و سنجش شنوایی ۲۱ هزار نوزاد در سال خبر داد و افزود: نرم کشوری غربالگری ۶۵ درصد است که خوشبختانه استان توانسته است در این دو طرح پوشش بالای ۹۵ در صد داشته باشد

Print Friendly, PDF & Email
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =

  • خانه
  • اخبار و اطلاعیه ها
  • تبیین دستاوردهای چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران در حوزه خدمات رسانی به معلولین چهارمحال و بختیاری