اجرای برنامه غربالگری اضطراب کودکان ۵ تا ۶ سال

طرح غربالگری اضطراب با هدف ارتقای سطح سلامت کودکان، پیشگیری از آسیب‌های احتمالی در آینده و شناسایی کودکان مشکوک به اضطراب تا پایان دی ماه ادامه دارد.

محمد میرزایی، مدیرکل بهزیستی استان گفت: اختلالات اضطرابی یکی از شایع‌ترین اختلالات دوران کودکی است که  بسیاری اوقات علائم آن با فرایند رشد طبیعی کودک اشتباه گرفته و مانع از تشخیص و مداخلات به موقع می‌شود.

محمد میرزایی افزود: اختلال اضطراب کودکی پدیده ای گذرا نبوده و در صورت بی توجهی و درمان نشدن تا سنین نوجوانی و بزرگسالی ادامه می یابد و موجب افت عملکرد تحصیلی، اجتماعی و شغلی فرد و یا منجر به افسردگی و سوء مصرف مواد مخدر می شود.

وی بیان کرد: با تشخیص به موقع و طراحی مداخلات به هنگام، می توان از طریق والدین و مربیان به کودکان کمک کرد که چگونه اضطراب خود را کنترل کنند و یک زندگی طبیعی داشته باشند.

مدیرکل بهزیستی استان در خصوص روش اجرای برنامه غربالگری اضطراب کودکان پنج تا ۶ سال گفت: در مهدهای کودک والدین با پر کردن فرم پیش از دبستان، به سوالات آزمون که در مورد کودک خود است پاسخ می دهند و در صورتی که کارشناسان با توجه به نمره اخذ شده در این تست، کودک را مشکوک به اضطراب تشخیص دهند والدین به مراکز مشاوره تحت نظارت بهزیستی معرفی خواهند شد.

میرزایی با اشاره به اینکه در سال قبل، از ۳ هزار کودک معاینه شده، حدود ۸۲۰ کودک دارای نشانه‌های اختلال اضطرابی بودند افزود: از این تعداد ۵۳۰ نفر نیاز به مداخله و بررسی توسط مراکز مشاوره داشتند که با ارائه یاری برگ از طرف بهزیستی با پرداخت مبلغ ناچیز جهت ادامه روند درمان کودک به مراکز مشاوره معرفی شدند.

Print Friendly, PDF & Email
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 7 =